Strafor laminat parkeyi garanti kapsamı dışında bırakır mı?

Straforu yıllarca işledik. Müşterilerimize tavsiye ettik , mağazalarımızda sattık .Geçmişte yapılan uygulamalar gösterdi ki, strafor ne kadar iyi bir marka olursa olsun zamanla üzerindeki ağılık etkisiyle basılmalar oluşuyor . Basılmalar ne kadar az olursa olsun laminat parkedeki hassas kilit sistemini bozuyor . Laminat parke panelleri arasında açılmalara neden oluyor. Parke fabrikaları bu güne kadar neden uyarmadı diyorsanız.

Üretici fabrikalar laminat parke montaj talimatında, hangi zeminlere uygulanacağını, şilte, kapron vs. hangi malzeme ile kullanılabileceğini yazdıklarını söylüyorlar. Doğrumudur? Doğru . Laminat parke markalarının çoğunda montaj talimat kılavuzlarında veya laminat parke kutularındaki açıklama kağıtlarında strafor diye bir kelime geçmiyor. Bu strafor nerden çıktı? İlk kim uyguladı? İlk kim uyguladı bilmiyorum ama hepimiz uyguladık. Hatta ben bir kamu kuruluşu ihalesi şart namesi emri ile 4 cm straforlu laminat parke montajı yaptım. Yaptığım iş bir belediye binası laminat parke montajıydı. Sert laminat parke köpüğü kullandım. Aradan 1 yıl geçti şu ana kadar laminat parkede bir problem yaşamadım. Bunu neden yazıyorum. Çünkü iyi bir strafor öyle hemen deforme olacak ürün değildir .

Evlerde kullanılan laminat parkelerde straforun ağırlık kaynaklı ezilme yapacağını zannetmiyorum. Ama üretici firma eksperleri strafora bağlı ezilmeden kaynaklanan laminat parke problemleriyle karşılaştıkları için bunu açıkça ilan ettiler. ( Ayrıca strafor laminat parke uygulamalarında garanti dışı değildir diye her hangi bir görüş belirtmeyen fabrikalarımızda vardır.) Laminat parke firmaları folyo ve şilte dışında başka bir malzeme kullanılmayacağını açıkladılar. Laminat parkede ısı yalıtımı ne olacak? Zaten straforu ilk kullanan bu ısı yalıtımına çare olsun amacıyla kullandı ve bu güne kadar gelindi. Sonuç strafor laminat parkeyi garanti dışı bırakır . Isı yalıtımı için 3 mm kapron , mantar şilte kullanılabilir. İlk resimde laminat parkede ısı ve ses yalıtımı yapan kapron isimli ürününün resmini göstermekteyiz.

YAZAR : AHMET KANBUROĞLU

Yorum yap

İlgili aramalar

  • yer straforu