Parke dekorasyonu ve sistire cila atma

 

PARKE DEKORASYON VE SİSTİRE CİLA ATMA

Parke dekorasyon sanatında , ahşap parke ,masif parke uygulamaların da nihai sonlama olan , parke silim ve cila atma işi ile ilgili birkaç ip ucu verelim.
Ahşap parkenizi veya masif parkenizi kuru olsa bile , mutlaka ama mutlaka 1 – 2 hafta bekletin ondan sonra silim ve cila atma işlemine geçin. ( sistire cila )

 1. Ahşap parkeniz veya masif parkeniz eğer yaş ise veya nemli olduğunu düşünüyorsanız , yada parkenizi 1- 2 hafta beklettiniz ama parkenizde ayrılmalar , açmalar oldu ise, anlayın ki bu kereste tam kurutulmamış , cila atmayı en az 2 – 3 Ay beklettin . Parke dekorasyon da cila atma da yapılan en büyük hata acele ile cila atmaktır.
 2. Ahşap parkenizi veya masif parkenizi silmeye hazır hale getirdiniz .Önce birinci katı 36 -40 numara kalın zımpara ile silin .
 3. Silimden çıkan tozu iyice temizledikten sonra , çıkan tozdan macun yapılarak , parkenizin üzerine yayarak çekin . Bu çekme işlemini ya macun küreği ile yapın , yada çek , çek ile yapın . Ve parke tahtalarının aralarını iyice doldurun.
 4. Macunun yapılma şekli , eğer talaş artı toz tutkal ve su karıştırılarak yapılırsa , ahşap parkeye macun çekildikten sonra kuruması için bir gün bekletin.
 5. Macun : dolgu verniği artı talaş ile yapılırsa kuruması birkaç saat alır .
 6. Macun kuruduktan sonra ikinci kat ince silime geçilir.
 7. Eğer macunda çatlamalar varsa , ince silime geçilmez ve macun tekrar , çekilir ve kuruması beklenir.
 8. İnce silim 80 – 100 – 120 lik ( bu numaralardan birisi ile ) palet zımpara ile yapılır.
 9. Parke dekorasyonunuz da sıra dolgu verniği atmaya geldi .
 10. Önce parkenizi süpürün ve nemli bir bezle silip ,tozdan arındırdığınıza emin olun.
 11. Şimdi parke dekorasyon da dolgu verniğini nasıl atmalıyız . Önce dolgu verniğinizi selülozik tinerle inceltin , kıvamı zeytin yağı incelik kıvamın da olsun . Ya rulo ile veya takoz at kılı fırça ile sürün. Parkenize iyice dolgu verniğini yedirerek sürün. Tavsiyem rulo ile vernik ve cila atmanızdır.
 12. Dolgu verniği sıcak havalara da 3- 4 saatte , soğuk havalarda bir günde kurur.
 13. Dolgu verniği kuruduktan sonra 180- 220 numaralı el zımparası ile hafif bir şekilde zımparalanıp yüzeyi cam gibi pürüzsüz hale getirilir.
 14. Eğer dolgudan sonra iyi zımpara atılmasa , cam cilamız pürüzlü durur.
 15. Dolgu verniği zımparalandıktan sonra , nemli bezle iyice silinir , temizlenir.
 16. Bu toz temizlenmesi iyi yapılmaz ise , veya dolgu verniği ve cila atıldıktan sonra kuruması beklenirken , kapı pencere açık olup herhangi bir nedenle dolgu ,cila tozlanırsa kurumadan sora evin içinde çoraplarımızla dolaşırken bu oluşan pütürlere çoraplarımız takılır. Bu da sizleri çok rahatsız eder cila doku kalitesi sıfıra iner.
 17. Sıra geldi ilk kat cila atmaya . İlk kat muhtemelen ahşabı tam parlatmaz .İkinci kat nihai ve estetik görünümü sağlayan son kat ciladır.
 18. Cam cila sentetik tiner ile inceltilir. İncelme kıvamı zeytin yağı kıvamıdır.
 19. Adi ucuz , marka olarak kalitesini ispatlamayan cila kullanırsanız cilanız çok kısa zamanda çizilir
 20. Parke dekorasyonda cila mevzusu çok hassas bir mevzudur. Öyle sanıldığı gibi cilayı attılar ömürlük olacak hiç deforme olmayacak düşüncesi yanlıştır. Duvarlarımızı nasıl periyodik aralıklarla boyuyorsanız , cilamızı da aynı şekilde yenileyeceğiz.
 21. Bazı cila markaları ve çift kompetanlı cila markaları çizilmeye çok dirençli ve dayanıklı , cila seçiminizde ucuzuna kaçmamak lehinizde olacaktır.

Yazar : Ahmet Kanburoğlu

Yorum yap

İlgili aramalar

 • parke macunu
 • parke macunu nasıl yapılır
 • dolgu verniği nasıl yapılır
 • parke cilası markaları
 • dolgu verniği nasıl uygulanır
 • tutkal ve tahta talaşı
 • parke dekorasyon
 • parke dolgu macunu
 • tutkallatoztalasmacunu