Mobilya tarihi

Bugünen Modern mobilyaları bundan 400 yıl önce nasıldı?
Ev dekorasyonda
koltuk takımları vazgeçilmezdir.
Peki bir zamanlar yer evleri varken bugüne modern koltuklara nasıl gelindi?
işte mobilya tarihi

1600 – 1700

1600 lü yüzyılın başında evlerde kumaşla kaplanmış koltuklar, berjerler ve yüksek arkalıklı, kol ve bacak kısımları oymalı sandalyeler dikkat çekiyordu. Kumaşlarda çarpıcı renkler ve
damask desenler kullanılıyordu. Bu yüzyılda William ve Mary stili ortaya çıktı. Bu stilde tasarlanan koltuklarda rahatlık ve işlevsellik ön plana çıkıyordu. Kanaviçe kumaşlarla kaplı oturma üniteleri bu dönemde meydana geldi.

1700 – 1800

Bu yüzyılda kadınlar kabarık elbiseler giydiklerinden kollu koltuklara oturmaları güçtü fakat buna rağmen bu
stil koltuklar seçilirdi. Desenli kumaşlarda yaprak ve çiçek motifleri ağarlıktaydı. İngiliz rokoko tarzı koltuklar çarpıcı renkleriyle gözdeydi.

1800 – 1900

19. yüzyılın başlarında rokoko tarzının etkisi devam ediyordu, bu yüzyılın ortalarında ise, mobilya çizgilerindeki zerafet yerini dolgun hatlara devretti. Bu dönem kumaşın altın çağıdır. Sforal desenler ve kıvrımlı hatlarla şekillenen viktoryen stilindeki koltuklar ortaya çıktı. Art noueau tasarımcıları ise süslü ve oldukça etkili tasarımlar yapıyorlardı. Form fonksiyona ve malzemenin kalitesine göre biçimleniyordu.

1900 – 2000


Modern akımın etkisiyle biçimlenen 20. yüzyılda koltuklarda özellikle deri kaplama çok kullanılmaya başlandı. 1960’lı senelerinde moda postmodern tarzda koltuklarda tasarlanıyordu ve bu koltuklar renkleriyle çok ilgi görüyordu. Günümüzde koltuklar bir çok tarzda ve biçimde tasarlanırken kimi tasarımlarda rahatlık, kimi tasarımlarda da estetik dikkat çekiyor.

Yorum yap

İlgili aramalar

  • mobilya tarihi
  • william ve mary stili