Laminat Parke Profilleri

Laminat parke kapı eşik , bölme profilleri. Kapı eşiklerinde kullanılacak olan kapı eşik profili laminat parkenin durumuna göre seçilmesi gerekiyor. Laminat parke döşenmiş alanların kapı önlerinde iyi bir sonlama yapabilmek için kapı eşik profili gerekmektedir.Laminat parkede bir kenarı 10 metreyi geçen zeminlerde (zorunlu) bırakılan genleşme boşluklarını esnetik ve şık bitirebilmek için bölme profili kullanılmaktadır. Profillerin bir çok çeşidi vardır ancak hepsi laminat parkemiz için uygun olmayabilir. Diğer zemin kaplama malzeme profillerinin kullanıldığını çok sık görüyoruz. Bu da parkemizin uzun yıllar sağlıklı kalmamasına neden oluyor. Halıfleksin veya PVC ürünü kapı önü profili ile laminat parkenin kapı önü profili farklıdır. Laminat parke kapı eşiklerinde kullanılacak olan profilin zemin durumuna göre seçilmesi gerekiyor.

Örneğin laminat parke montajında, odadan, odaya geçimlerde , iki oda arası yükseklik farkı oluşuyorsa bu konumu kapatacak veya uygun esnetik bir kod farkı geçimi yapabileceğimiz laminat parke profili seçilmelidir..Bu profilin genişliği en az 3 -4cm olmalı ve genleşme boşluğunu kapatmalıdır. Yapı şekline göre de değişen modelleri vardır. Zemine vidalanan, iki parça kapaklı üstten vidalı veya yapışkan bantlı laminat parke profilleri kullanılmaktadır. Fakat yapışkanı ile yetinilmemeli mutlaka şeffaf silikon ile laminat parke profili zemine iyice yapıştırılmalıdır. Büyük alanlarda bırakılan genleşme boşluklarını kapatmada mutlaka iki parçalı kapaklı bölme profili kullanılmalıdır.Sadece üstten tutunma yapan bantlı veya silikonlu profiller de kullanılabilir ama zamanla yerinden çıkabilir.

Tavsiyem: Laminat parkede fiyat sorarken kapı profillerini de sorgula ,ucuz laminat parke profilleri zamanla soyulma ve renk solması yapabilir.

Önemli not: Laminat parke profil aparatları hiç bir zaman garanti kapsamında değildir.( Yani laminat parkeniz işlendikten bir sene sonra kapı sonlama profili yerinden çıktığında laminat parkeciniz ister ücret alarak yapıştırır. İsterse ücretsiz yapıştırır . Fakat kısa zamanda yerinden koparsa ücretsiz yapıştıracaktır.) Laminat parkede 5- 10 yıl garanti laminat parke fabrikaları tarafından verilir. Laminat parke profilleri ayrı fabrika ürünüdür ve 5 -10 yıl garantisi de yoktur. Ayrıca yerinden zamanla çıkması veya deforme olması öyle yüksek maliyetlide değildir.

Parkeciniz 1 yevmiye ile evinizin tüm profillerini değiştirebilir. Veya bir boy profil 5- 10 YTL arası alıp laminat parke kapı profili altına şeffaf silikon sürüp yerine yerleştirebilirsiniz. Üzerine ağırlık koyun, 3 -4 saat sonra silikon kurur ve ağırlığı kaldırırsınız işte hepsi bu kadar.

Yazar : Ahmet Kanburoğlu

Yorum yap

İlgili aramalar

  • kapı eşik profilleri
  • parke profil
  • parke profilleri
  • kapı eşiği profili
  • kapı eşik profili
  • parkeden silikon nasıl çıkar