Laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır?

Bana en sık sorulan soru; laminat parke alacağım fakat laminat parkeden anlamıyorumdur. Laminat parke kalitesini nasıl anlayabilirim, laminat parke alırken laminat parkenin hangi özelliklerini araştırmalıyım. Bu soruların yanıtını, laminat parke alırken nelere dikkat etmeliyim başlıklı makalem ile sitemde de yazdım. Fakat laminat parke teknolojileri, laminat parke trendleri her yıl hızla kendini yeniliyor. Yeni markalar, yeni renk, desen motifler hızla ve büyük rekabetçi stratejilerle piyasada ürünlerini sergiliyorlar. Ben de ( Kanburoğlu Ağaç Sanayi Ürünleri) sizlere yazılarımı günün şartlarına göre güncellemek için tekrar bu konuyu 2008 yılında laminat parke sektörünü ve ürünlerini değerlendirelim . Şimdi yıl 2008 siz laminat parke alacaksınız ,laminat parke hakkında en ufak bir bilginiz yok , laminat parke satıcı firmaları geziyorsunuz.

Daha dükkandan içeri girer girmez satıcı ürünleri önünüze koymaya başladı. Laminat parke markalarını sayıyor ; Alman laminat parke , Fransız laminat parke ,yok Plonya laminat parke yaaa … uzatma şuna Avrupa menşeli ithal laminat parke diyelim. Öbürü yok Çini var Rusu var yahu en iyisi İsveç laminat parke onu al çok iyidir diyor. Sen dede moral iyi ….. , dinliyorsun, henüz kafan karışmadı ki , bunda ne var , en iyi imalat kalitesi olan ülke bellidir her halde diye sessiz düşünüyorsun…. Satıcı devam ediyor ,tutkallı ,tutkalsız yok benim laminat parkem yeşil HDF veya laminat parke kilitli ve kilidi şu patentli , antialerjik , İSO 9000 den sonra İSO ….. lı bütün belgeleri sayacak , laminat parke E1 kalite belgeli veya mavi melek amblemli daha mı tımberland yüzey laminat parke .Şimdi kafan karıştı mı, karıştı peki satıcımı seni aldatıyor ? Bana soruyorsan hayır seni aldatmaya çalışmıyor , satıcı sana laminat parkedeki kalite kıstaslarını ve uluslar arası kalite belgelerini anlatıyor yaptığı da doğrudur.

Sattığı laminat parke ürününün kaliteli olduğunu , diğer kalitesiz laminat parke ürünleriyle aradaki fiyat farkını anlatmaya çalışıyor. Şimdi soruya geri dönelim laminat parkenin kalitesini nasıl anlayabilirim.? ÖNCE şunu belirteyim şimdi ben bu özellikleri önem sırasına göre teknik ifade kullanmadan bu belgeleri ve özellikleri basit ifadelerle açıklamaya çalışacağım .Birincisi öyle laminat parke mühendisi gibi devir sayısı sorma , çünkü bu değeri laminat parke üretici firmasından başkası tam ve doğru olarak bilemez , elle gözle bakarak anlaşılmaz. Bu rakam laminat parke kutularının üzerinde yazar .Ama ben bu rakamı daha henüz düşük söyleyerek , benim markam aşınmaya karşı dayanıksızdır yazanı göremedim. Hatta artık çoğu firma devir sayısını kutulara yazmıyor ,bazıları açıklama (montaj talimatı kağıtlarına yazanı da var.( Ciddi ,vizyonu olan büyük laminat parkeleri gerçeği aynen söyleyerek kutularının üzerine yazıyorlar.Bunun içindir ki her zaman malın fiyatına değil imalatçısına bakın diyorum .Hiç bir zaman damping fiyatlar malın ucuz satıldığından dolayı değil ,kaliteden ödün verilmesinden dolayı maliyetleri düşürülmüştür , bunu hiçbir zaman unutmayın. Şimdi gelelim bu AC3——-AC4 sınıf ve rakamlarına . Laminat parke firmaları laminat parke sınıfını iki haneli rakamlarla belirler.Bu rakam büyüdükçe kalitede o derecede artar .Nasıl yani ? …… Laminat parke (genellikle) 21 . sınıftan başlar 33 .sınıfa kadar gider. Bunları laminat parke sınıfları makalemde de yazdım burada kısaca aktarayım.Kafanızda canlandırabilmeniz için basit örneklerle kullanım alanlarını yazacağım.

 • 21 .sınıf: Yatak Odası
 • 22. sınıf: Oturma odası
 • 23. sınıf: Muayenehane
 • 31. sınıf: Ofis
 • 32. sınıf: Mağaza
 • 33. sınıf: İstasyon

Dikkat ederseniz sınıf değer rakamı büyüdükçe , laminat parkeniz daha fazla kullanıma ,aşınmaya , zorlanmaya maruz kalacak yüzeylerde kullanılacağını anlatılıyor. Bu değerleri de nihai değer olarak alma çünkü bazı diyorum ,hepsi demiyorum , bu rakamları yanlış beyanda bulunabiliyor. Peki ona bakma , buna bakma bu değerleri istismar edip doğru yazmazlar mı diyorsun? Cevap : hayır öyle demiyorum ama laminat parke alırken fiyata değil bu değerleri yanlış yazmayacak , marka olmayı başarmış , kalitesinden taviz vermeyen laminat parkeyi alın diyorum. Genellikle 31. sınıfı tercih edin 31 ile 32 .sınıf arasında fazla bir fark da yok. Hatta bazı laminat parke 31. sınıf markaları diğer 32 . sınıf laminat parkelerinden daha iyi olabiliyor.

Yani kalite , marka laminat parkede çok önemli bir faktördür. Gelelim ülke meselesine Türk ,Alman ,İsveç ,Kanada …… vs . şimdi bütün dünya globalleşti , artık rekabet korkunç bir hal aldı.Bütün dünya ülkeleri iyi ve yeni çıkan teknolojiyi hemen alıyor. Üretim tekniklerini , çeşitlerini zorluyor. Bizim yapmamız gereken yerliyse yerli laminat parkenin iyisini almak.İthalse ithal laminat parkenin kalitelisini alacağız .Dikkat edin yazıma burada sizlere marka ve imalatçı ,ithalatçı ismi ,adı söylemiyorum. Söylemek de etnik ve ahlaki olamaz .Her ülkenin ,hatta her laminat parke fabrikasının ,değişik kalitede , hedef müşteri grubuna uygun fiyatta ,birkaç çeşit ürün yelpazesi var. Ekonomik , normal ve lüks laminat parke ürünleri .Sizlere bu ürünlerin iyi olanını tercihen almalısınız diyorum. Bir de Çin malı laminat parke meselesi var , şimdi Çin malı veya Uzakdoğu malları adi dersek bu doğru olamaz , şunu da belirteyim adilik Çin den AC 1 21. sınıf laminat parkeyi alıp Türkiye de AC 3 31. sınıf paketlere koydurandadır. Ama şunu da belirteyim bu şekilde 21 . sınıf laminat parkeyi 31 .sınıf diye satan var mı bilmiyorum.

Aynı zaman da ben henüz testini yaptırmadım ve yaptırma imkanımız da yok , bir takım kişiler bu Çin malı laminat parkeler de kanserojen madde var dedikodusu yapıyor , bilemiyorum , bu yorum doğru bir ifade değil .Bu gün Dünyada her imalat çeşidi ucuz maliyetten dolayı bilinen bütün büyük markaların da Çin de imalatları var ve Çinin de çok kaliteli ürünleri var. Önemli olan dürüstlüğüne inandığınız parkeciniz ile bu markaları değerlendirin. Çin malı alınmaz söylemi yanlış doğru olan söylem kaliteli olan Çin malı alınır, ayrıca Çin menşeli su geçirmeyen 32 .sınıf çok kaliteli ürünlerde Türkiye de satılmaktadır .Artık kafanızda laminat parke ile ilgili her hangi bir şey canlandı mı ? cevap ; hayır .O zaman devam edelim .Tutkallı ,tutkalsız laminat parke tabi ki tutkalsız laminat parke tercihen alacaksınız ,neden ? Çünkü ileride tamir için sökülebilmesi veya ikinci bir yere sökülüp takılabilmesi mümkündür.Tabi bu özelliğin en önemli avantajı yukarıda da yazdım tamir yapabilmemiz gerektiğinde odamızın orta yerindeki deforme olan laminat parke panelini değiştirebilmemizdir. Laminat parkemizi satın alırken klit sistemi hakkında laminat parke bayiinizden bilgi alın kilit sistemleri de çok önemli .Zayıf kilitli laminat parkeler de daha çabuk laminat parke panelleri açma , aralama yapacaktır. Tımberland yüzey diyorsun nedir ? Sizin anlayabileceğiniz bir tarif yapmaya çalışalım.

Tımberland laminat parke : yüzeyini diş kabartmalı veya şöyle tarif edelim sürtünme katsayısını yükseltmek ve kaymayı engelleyerek iyi bir tutunma sağlaması için yüzeye yapılan dişli gözenekli imalat yaparak ; ayak kaymasını halının kaymadan tutunabilmesini sağlamak amacıyla yapılmış yüzey .Tabi bugün tüm parkeler tımberland yüzey ama markalar arasında bu yüzeylerde de kalite farkı vardır. Bir laminat parkenin yüzeyindeki diş diğer laminat parkedekinde aynı değil .Bunda da laminat parkecinin tecrübesine güvenin ayrıca bilinen büyük markaların yüzeyleri olması gereken tımberland yüzeye sahiptir.Şimdi gelelim kalite belgelerine E1 belgesi nedir ? Laminat parke bileşenlerinde sağlığa zarar verecek madde olmadığını ,olsa bile bu miktarın uluslar arası standarda uygun olduğunu ,sağlığımız için bir problem teşkil etmediğini anlatıyor. E1 , E2 ,E3 sınıfları arasında ki fark nedir? Burada E1 sınıfı en az zararlı madde serbest bırakan sınıf olduğunu anlayacağız. Bir laminat parkenin üzerinde E1 yazıyor ise bu laminat parkede 10 mg F / 100 g formaldehit içerdiği anlamına geliyor. Yani aldığımız laminat parke E1 belgeli olacak.Peki formaldehit nedir ? Sağlığa zararlı öldürücü kimyasal bir madde. Hayvan dışkılarında çok fazla bulunur. Laminat parke de parke HDF sindeki tutkal bileşenin de genellikle bulunuyor diyelim ,ayrıca bulunduğu yer de önemli değil önemli olan kanserojen bir madde olması. Bu maddeyi laminat parke imalatında hangi firma fazla kullanırsa maliyeti o kadar düşürüyor. Bundan dolayıdır ki Çin malı laminat parkelerde kanserojen tartışmaları sürüyor. Nasıl yani Çin firmaları maliyeti düşürmek için formaldehit maddesi mi kullanıyor? Bunu tahlil etmeden kimse söyleyemez. Ezbere önyargı ile atıp tutmada olmaz. En doğrusu Çin veya diğer bir ülke önemli değil E1 sağlık belgesi mutlaka laminat parkemizde olacak. Ayrıca Dünya sağlık örgütü

MAVİ MELEK imalatlarında formaldehit kullanmayan firmalara mamulleri üzerine‘bu ürün sağlıksız herhangi bir madde içermez ‘Garantisi olarak MAVİ MELEK AMBLEMİNİ kullandırmaktadır. TSE VE İSO belgeleri mutlaka olmalıdır .En önemlisi laminat parkenin bileşeninde yüzde kaç oranında (ahşap) ağaç bileşen var. Bu oran kimi markalarda %60 – 70 ahşap bileşen ,kimi laminat parke firmalarında % 40 -50 bileşen ( bu rakamları örnek olsun , kafanızda canlandırabilin diye veriyorum.Bunda da önemli olan Ağaç bileşen arttıkça sağlığa daha uygun olmasıdır) Şimdi kafanızda laminat parke alırken en azından dikkat etmeniz gereken bilgileri öğrendiniz. Veya kafanız daha da mı karıştı ? Bence bu bilgileri öğrenin , aldanmayın.

TAVSİYEM : Önce bu işin uzmanı olan laminat parkecinize güvenin.Çünkü her mesleğin incelikleri ve bilgi birikimi ,tecrübesi sanatı var ,bu bilgileri tabi ki sağlığınız için araştıracaksınız. Konuya da hakim olacaksınız , ama laminat parke sektörü ahşap kadar anlaşılması kolay değil. Kimyasal içeriği olduğu için kaliteyi belirleyen bir çok unsur var. Çözüm gereken bilgileri öğrendik .Yapmamız gereken laminat parkecileri dolaşarak markalar ve bu laminat parke ürünlerinin özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak .Ucuz parkeler muhtemelen bu saydığım özelliklere sahip değildir. Sonra her laminat parke her bölgenin nem ,rutubet şartlarına uyum sağlayacak anlamına da gelmiyor. Laminat parkecileri gezerken mutlaka en düşük fiyata yaptıracağım diyorsanız , ona da bir sözüm yok .İyi bir laminat parke iyi para bunu da unutmayın. Tabi mutlaka en pahalısını alıp da aldatılın da demiyorum .Bölgeniz de en yüksek fiyat istenen laminat parkeyi seçin .O marka hangisi ise o laminat parke markasını en düşük hangi firmaya yaptırabilirim araştırmasını yapın .Bence sade fiyatı da ölçü almayın , laminat parke ustasını , işçiliğini ve en önemlisi geri hizmetini de sorgulayın.

YAZAR :AHMET KANBUROĞLU

1 yorum - “Laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır?”

 1. Laminat parke bakımında türkiye ilk poliboy laminat parke temizleme bezi.Parkeleriniz temizlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı.Bezinizi mopa takınız,kirlenince ters çeviriniz.Boliboy temizlik bezindeki jojoba yağı sayesinde parkeleriniz ilk gün ki temiz ve doğal.Çoçuklarınız ve eşinizin sağlıkları için artık endişelenmenize gerek yok,çünkü Poliboy ürünleri Dermatolojik ve Alerjik testlerinden başarı ile geçmiştir. 1 pakette 15 adet temizleme bezi bulunmaktadır.

  Bildiğiniz Tüm Alışkanlıkları Bırakıcaksınız…

Yorum yap

İlgili aramalar

 • en iyi laminat parke
 • laminat parke kalitesi nasıl anlaşılır
 • 32 sınıf laminat parke
 • parke markaları
 • kaliteli laminat parke markaları
 • parke sınıfları
 • en iyi parke markası
 • en iyi laminat parke hangisi
 • en iyi laminat parke markaları
 • laminat parke nedir