Laminat Parke Arızaları ve Tamir Yöntemleri

Laminat parkede en sık karşılaşılan sorunlar;

 1. Kapı önü çıtası ( profili ) kopmasıdır.
  Laminat parkeniz yapılırken , laminat parkenin uygulanacağı yere göre değişik aparatlar kullanılır . Aparatlar : kapı önü sonlamaları veya büyük alanlarda kullanılan oda bölme profilleri ( vs. ) kullanılabilir. Yardımcı aparatlar silikonla yapıştırıldığı için zamanla yerlerinden (çıkabilir ) kopabilirler. Çok kısa zamanda bile sıcak havalarda genleşmeye bağlı atma yapabilirler . Bu tip problemlerde kopan profilin altındaki silikon temizlendikten sonra , üzerine yeni silikon sürüldükten sonra , eski yerine yapıştırılırlar. ( Silikon kuruyana kadar üzerine ağırlık koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız. ) Not : Laminat parkede kapı önü profilleri ve süpürgelik garanti kapsamına girmez.
 2. Laminat parke kabarması . ( şişmesi )
  Laminat parke montajında , laminat parke ile duvar arası 1,5 cm – 2 cm genleşme boşluğu bırakılacaktır . Bu boşluk eğer yeterli bırakılmasa laminat parkemiz genleşme ( çalışma ) yaparak iki duvar arasında sıkışarak şişer. Yapılması gereken vakit kaybetmeden laminat parke ustamızı çağırmaktır. Laminat parke ustamız şişen ( kabaran ) laminat parkenin süpürgeliklerini yerinden çıkararak duvar dibini iyice açar. Laminat parkemizin dört bir yanı duvar dibine 1,5 – 2 cm kalacak şekilde makine ile keserek laminat parkemizi eski haline getirilir. Tekrar laminat parke süpürgeliklerinin montajı yapılarak tamir sonlandırılır.
  Not : Uzun müddet laminat parkemiz kabarmış kalırsa laminat parkemizde yamulmalar olabilir , bu tip problemlerde laminat parke kenarları kesildikten sonra üzerine yük konarak bekletilirse yamukluk düzelir.
 3. Laminat parkemizi su basması veya laminat parkemize su kaçırma .
  Laminat parkemize su kaçırdığımızda ilk önce süratle suyun tasfiyesini ve laminat parkemizin kurulamasını yapacağız. Eğer laminat parkemize fazla miktarda su kaçmışsa :Laminat parkecimizi acil getirtip laminat parkemizin sökülmesini sağlayacağız . Sökülen laminat parkemizi yatık bir istif biçimi ile kurutacağız. Kuruma tam sağlandığında tekrar montajı yapılacaktır. Not : Laminat parke su basmalarında eğer laminat parkemiz kaliteli değilse laminat parkemiz ikinci kez kullanılamaz. Ayrıca laminat parke ne kadar kaliteli olursa olsun laminat parkemiz sökülüp takılırken mutlaka fire verir.
 4. Laminat parke yüzeylerinde veya ek yerlerinde soyulmalar , çizilmeler ( deformasyon ) oluşması.
  Laminat parkemiz soyulmalara , çizilmelere karşı garantili değildir. Yapmanız gereken laminat parkecinizi çağırıp ücreti mukabil laminat parkemizin arızalı laminat parke panelini değiştirmektir. Laminat parke çizilebilir olduğundan dolayı tedbiri elden bırakmayıp laminat parkemizi kullanma talimatına göre kullanacağız. Ayrıca ucuz laminat parkelerde deformasyonun daha çabuk olduğunu unutmayın.
 5. Laminat parke panellerinin aralaması , laminat parke açması.
  Laminat parkemizin herhangi bir nedenle (zemin bozukluğu , işçilik hatası , kalitesiz laminat parke , aşırı ısı farkları ) laminat parke panellerinde açma olursa yapılacak çok şey yoktur.
 • Laminat parke süpürgelikleri sökülerek laminat parkemizi duvar dibinden içeriye doğru baskı uygulayarak laminat parke kilitlerinin eski haline dönmesi sağlanmalıdır.
 • Laminat parke sökülüp tekrar montajı yapılacaktır.
 • Laminat parke aynı renk mobilya macunuyla açan laminat parke panelleri arasında dolgu yapılacaktır. (Açan yerlere aynı renk macun çekme . ) ( Bu yöntem en son çare olarak uygulanır.

Yorum yap

İlgili aramalar

 • kabaran parke nasıl düzelir
 • parke kabarması tamiri
 • laminant parke kabarması
 • parke kabarması
 • kabaran laminant parke
 • laminat parke kabarması
 • kabaran laminat parke
 • kabaran parkeye ne yapılır
 • çizilen parke nasıl düzelir
 • kabaran parke