Laminat parke alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Laminat parke markasını belirlerken , alacağınız laminat parkenin sizin bulunduğunuz şehir ‘e uyum sağlamış mı sorusunu parkecinize sorun. Örneğin bir parke markası Ankara’da iyi sonuç verebilir ama Rize’de sorun yaratabilir.Neden: Ankara da rutubet , nem oran değerleri daha farklı . Rize’de daha farklıdır. Sizlere bu değerleri öğrenin demiyorum , ama satın aldığınız firmaya samimi olarak danışın . Parkecinize şu soruyu sorun : Daha önce ki laminat parke satışlarında almayı düşündüğünüz parke size sorun yaratıyor mu ? Size sorun yaratmayan laminat parke markası hangisi ? Siz bu bölgede hangi laminat parke markasını tavsiye ediyorsunuz ? Bölgenizde hangi marka laminat parke genleşme ,şişme sıkıntısı çıkarmıyorsa onu tercih edin.

Yoksa başka vilayetlerde ki tanıdık tavsiyelerine kulak asmayın. Şimdi bölgemize uygun laminat markasını seçtik .Dikkat edeceğimiz diğer özellik ; bu laminat parkenin ne kadar zamandır uygulandığı. Yani Türkiye ye ithal mi geliyor geliyorsa ne kadar yıldır geliyor.Türk firmasıysa kaç yıldır bu sektörde imalat veya ithalat yapıyor. Bütün bu bilgilerin bizle ne alakası var demeyin. Çünkü bir çok firmanın laminat parke sektöründe fabrikaları yok ve bu firmalar günübirlik fason çekim yaptırıyorlar.Bu ürünlerin bu gün için tehlikesi yok demeyin .Bu firmaların üretim devamlılığı olmadığı için parkenizde tamirat veya diğer odaları yaptırmak isteseniz ; renk ve aynı ürün devamını bulamayabilirsiniz.

Şimdi parkeciniz : alacağınız laminat parkenin köklü firma olduğunu ve mal devamlılığı olduğunun güvencesini veriyor ise yaptırın.Yok veremiyorsa bilinen büyük firmaları veya parkecinin söylediği markayı araştırın . Büyük fabrikaların internet siteleri laminat parke ürünlerini imalat aşamasına kadar gösteriyor.Şimdi parke markalarını seçtik neye dikkat etmeliyiz . Arkadaşlar laminat parke imalatı çok müthiş teknoloji ve paralarla kuruluyor.Hatta parada çözüm değil her firma bunu oturtamıyor. Veya her firmanın farklı hedef müşterileri var.

Kimisi alım gücü yüksek kesimi hedef alıyor kaliteye ağırlık veriyor, kimisi ucuz ve kalitesi düşük malları üretiyor ve fiyatı baz alan müşterileri hedef alıyor.Yani aldığınız malda marka en önemli unsur.Sizlere tavsiyem bunun tasnifini sizler yapamazsınız. Mutlaka laminat parke bayiimizin en yüksek fiyatta olan parkesini tercihen alın demiyorum ama araştırın. En azından en ucuz fiyata satılan laminat parke markalarıyla ilgilenip vakit kaybetmeyin.

Çünkü laminat parke piyasasında çok bozuk , kalitesi düşük parkeler ağırlıklı satılıyor. Bu gün Çin malı laminat parkenin bile su geçirmeyen yüksek kalitede olan parke çeşitleri var. Unutmayın iyi mal iyi para . Dikkat edin biz kaliteyi ucuza veriyoruz sadece bir slogandır. Bunlara inanmayın, aldanmayın. Laminat parke piyasasın da kanserojen olup olmadığı bilinmeyen parkeler çok miktarda vardır. Sizin anlayacağınız bir kaç ip ucu vereyim.

 1. Yerli fabrikalarımız beyaz eşyada olduğu gibi laminat parkede Dünyada bir numaralar. Hele bir tanesi Dünyanın en iyisi diyebilirim. Yerli markalardan korkmayın .
 2. İthalse direk fabrika imalatı mı , yoksa fason laminat parke mi öğrenin. Nasıl mı ? Laminat parke imalatı yapan 3-5 büyük firma var, onlarda biliniyor. Geri kalanlar hep fason laminat parkedir. Aklınıza şu soru gelebilir fason laminat parkelerde aynı fabrikalarda üretiliyor demeyin . Renk devamlılığı olamayabilir . Ayrıca fason laminat parke yaptıran fasoncu firmaların çoğu rekabet edebilmek için ucuz laminat parke ürettirecektir. ( Mutlaka kaliteden taviz vermeyen fason imalat yapan laminat parke firmaları da vardır)
 3. Laminat parke markasının kaç çeşit renk , desen ürünü var dikkat edin , sebebi büyük ve kaliteli laminat parke firmalarının çok renk seçenekleri olur. 20 nin üzerinde renk modeli olan bile vardır. Fakat ucuz laminat parke firmaları 5 -6 çeşit renk yaptırır.
 4. Laminat parkenin renk desen tabakası olan üst dekoratif filim tabaka ne kadar parlak al beni duruyorsa o kadar iyidir. Çünkü ucuz uzak doğu laminat parkeleri genelde mat ve soluktur.
 5. Laminat parkenin kalınlığı önemli değildir.7 ve 8 mm ler idealdir.
 6. Laminat parkede sınıf yükseldikçe (21-23-31-32-33) kalite artar.
 7. Evlerde 31. sınıfı iş yerlerinde 32 .sınıf laminat parke tercih edilmelidir.
 8. Laminat parkeyi sorguladığınız gibi ,altına serilen şilte ve kapronu da , süpürgeliği de eşik çıtası gibi sonlama aparatlarının kalitesini de sorgulayın.
 9. Laminat parkem 10 yıl garantilidir güvencesiyle hor kullanma. Laminat parke garantisi genelde paket açmadan raf ve mağazada bekleme de oluşabilecek hatalar (yamulma,yılma gibi) veya fabrikada hatalı paketlenen laminat parkeler içindir. Veya garantisi çok kısa zamanda rengi atan solan parkeler içindir . Yoksa laminat parke üzerinde çizilmez yazmıyor. Sadece çizilmeye dayanıklıdır yazıyor. Veya solmaz demiyor UV ışığa dayanıklıdır yazıyor. Evet doğru sizi aldatmıyorlar : laminat parke zemin malzemelerinde en dayanıklı ürünlerden birisidir . Sonuç laminat parke de öyle çok geniş kapsamlı garanti yoktur. Laminat parkenin markası kadar döşeyen ustada çok önemlidir. Bunu dikkate alarak kalitesinden , işçiliğinden emin olduğun parke dekorasyon firmasına yaptır. Pazarlıkta fiyat kırmadan ziyade oluşabilecek arızalarda servis hizmetlerini sorgula , çünkü parkede duvar gibi devamlı bakım ister.

Yorum yap

İlgili aramalar

 • laminat parke alırken nelere dikkat etmeli
 • parke alırken nelere dikkat edilmeli
 • laminat parke markaları
 • laminat parke alırken nelere dikkat edilmeli
 • su geçirmez parke fiyatları
 • laminat parke seçerken nelere dikkat etmeli
 • laminat parke alırken nelere dikkat etmeliyiz
 • su geçirmez parke
 • su geçirmeyen parke
 • parke seçerken nelere dikkat etmeli