Kullandığınız laminat parke kanserojen mi?

Laminat parke üretici bazı firmalar global rekabet ortamında, laminat parke ürünlerini ucuza imalede bilmek için her yolu deniyorlar. Peki laminat parkede kanserojen madde nedir, neresinde kullanılır ?

Bu madde laminat parke tutkalında çok azda olsa kullanılan folmaldehit kimyasalıdır . Formaldehit içeren ahşap malzemeler çok tehlikelidir. Ağacın sıkıştırılarak yapıştırılmasında kullanılır.Bu madde kullanımı ne kadar artarsa laminat parke imalat maliyeti o kadar düşmektedir.Piyasadaki rekabet koşulları , büyük laminat parke firmalarını bile bu maddeyi kullanmaya itmektedir. Ucuz laminat parkeye olan bilinçsizce talep formaldehit kullanılmış laminat parkeleri üretmeye neden oluyor. Bu parkeleri alıp kullananlar farkında olmadan kanserle oturup, kanserle kalkıyorlar. Laminat parke satın alırken dikkatli olun. Peki ne yapacağız:

  1. Avrupa Birliği Ülkeleri bu probleme yasal düzenlemeler getirmiştir. Laminat parkenin sağlığa uygun olduğunu gösteren E1 belge sistemi geliştirilmiştir . Satın aldığınız laminat parke ambalajı üzerinde bu ibareleri arayınız . E1 ibaresi formaldehitin standartlara uygun miktarda kullanıldığını gösterir .
  2. Laminat parke satın alırken dikkat edilecek diğer husus ; içeriğindeki ağaç oranıdır. Bu oran %40 ile %80 arasında çeşitlilik göstermektedir. Bu oran laminat parkenizin kalitesini gösteren en önemli göstergedir . Ağaç kullanım oranı ne kadar yüksek ise laminat parkemiz de o kadar sağlıklıdır.

Peki ağaç harici kalan laminat parke bileşeni nedir? Kimyasal mıdır? Örneğin laminat parkemizin % 45 i ağaç ise geri kalan %55 i nedir? Sağlığımızla direk ilişkisi var mıdır? Dünya bu konuda nasıl bir sistem geliştirmiştir? Dünya sağlık örgütü formaldehit kullanmayan firmaların laminat parkeleri üzerine bu ürün sağlıksız herhangi bir madde içermez anlamına gelen MAVİ MELEK AMBLEMİNİ kullandırmaktadır. Ayrıca bir üründe sağlıksız olan kimyasal madde kullanmak değil , bu kimyasalı olması gerekenden fazla kullanmaktır. E1 belgesi olan bütün laminat parkeler sağlığa zararlı etkileri yoktur.

Sonuç teknoloji geliştikçe insanlar maddelerin kimyasal yapılarıyla oynadıkça, sağlığımızdan çok şey kaybedeceğiz. Bizim bunu engellemeye gücümüz tabi ki yetmez. Yapmamız gereken mobilya mı alıyoruz, laminat parke mi alıyoruz , üretici firmayı ve E1 belgesini sorun.

YAZAR: AHMET KANBUROĞLU

Yorum yap

İlgili aramalar

  • laminant parke zararlı mı
  • laminant parke sağlıklı mı
  • laminat parke kanserojen mi
  • laminat parke zararlı mı
  • laminant parke sağlığa zararlımı
  • laminat parke sağlığa zararlı mı
  • lamine parke zararlimidir