Ahşap parke ürün çeşitleri

Birinci sınıf rabıtalı çam döşeme
Not : Rabıtalı çam döşeme sınıfları
SÜPER ( hiç budaksız rabıtalı çam döşeme sınıfı )
1. sınıf (ince budaklı rabıtalı çam döşeme sınıfı )
2. sınıf ( kalın budaklı rabıtalı çam döşeme sınıfı )
3. sınıf ( kalın budaklı yeşilli yani ağacın dışından çıkan sınıf )

AHŞAP PARKE ÜRÜNLERİ

 1. RABITALI ÇAM DÖŞEME
  Çam döşeme tahtalarının 5 cm – 6 cm – 7 cm – 10 cm genişlik ebatlarında çeşitleri vardır. Zeminin üzerine 5 cm yüksekliğinde ağaç serilerek ağaç ızgara üzerine montajı yapılır. En önemli özelliği rabıtalı ahşap döşemenin betona temas etmemesidir. Rabıtalı ahşap döşeme çakıldıktan sonra en az 2 – 3 hafta bekletilir. Bu bekletmede ağaç döşeme hava ve zemin ile rutubet ve nem alışverişinde bulunacak veya kurumaya bağlı açmalar oluşacaktır. Bu açmaların cilalamadan önce olmasının zararı yoktur .Önce ahşap parkemiz 36 -40 lık palet zımpara ile zımparalanır. Sonra dolgu verniği ile sistire zımpara tozu karıştırılarak veya toz tutkalla karıştırılarak macun hazırlanır. Bu macun açma yapan rabıtalı ahşap döşeme üzerine serilir. Macun kuruduktan sonra : 80 lik zımpara ile son kat silme ile ahşap pürüzsüz çıkarılır. Ahşabın üzerinde hiç toz kalmayacak şekilde süpürülür ve nemli bezle silinir. Artık döşememiz dolgu verniği sürme kıvamına gelmiştir.1 kat dolgu verniği 2 kat cam cila atılmalı ve 2 gün kuruması için beklenmelidir.Çam ahşap döşemenin iyi yönü ucuz olmasıdır. Maliyeti diğer sert ağaçlara göre yarı yarıyadır.Fakat bir kayın meşe masif parke gibi sert ve dayanıklı değildir.Yumuşak bir ağaçtır. Kullanım şekline göre 5-6 yılda bir silinip cila atılırsa böceklenme , güvelenme tehlikesi azaltıldığı gibi ahşap parkemiz devamlı yenilenmiş olur. Ahşap rabıtalı döşeme İthal ve yerli çamlarımızdan üretilmektedir.Tercihen yerli çamlarımızı alın , daha sert ve dayanıklı olurlar. Çeşitleri sarı çam , kızıl çam , akçam , karaçam , ladin ve köknardan imalat yapılmaktadır.Sınıfları budak tasnifine göre süper döşeme, 1. sınıf , 2. sınıf , 3.sınıf rabıtalı ahşap döşeme sınıfları vardır. Yer , duvar , tavanda güvenle kullanılabilir.
 2. MASİF DÖŞEME (KAYIN -MEŞE)
  Düz bir zemin üzerinde ısıtılmış zift veya beyaz ağaç tutkalı ile zemine yapıştırılarak işlenir.Bu işlem önce tutkalın veya ziftin yere serilmesi sonra ( yapıştırıcı ) taraklama işlemi yapılarak eşit miktarda yere yayılır ve masif parkeler dizilir .Veya taraklama yapılmaz .Bandırma usul dediğimiz her parke tek , tek yapıştırıcıya batırılarak dizilir. Akabinde macunlama ve sistire cila atılır. Bu işlemleri usta yaparken dikkat etmesi gereken masif parke işlerinde parke ile duvar dibi arasına en az 1,5 -2 cm genleşme ve yürüme boşluğu bırakılmalıdır.Eğer yeterli boşluk bırakılmazsa parkemiz çok anormal şişmelere maruz kalabilir.İyi yönleri çok sağlam ve dayanıklıdır. Fakat çama göre biraz pahalıdır.
 3. MERBAU- TEAK- BAMBU
  Bu masif parke çeşitleri pahalı fakat kaliteli , dayanıklı ürünlerdir .Bu ürünlerin görünüm kalitesi dayanıklılığı çok üst seviyelerdedir. Ahşap olarak üretilmiş, suya ve neme dayanıklı bambu parke, kolay ve hızlı uygulanabilir. 25 yıl garantili olup, zemin uygulamasında toz ve partikülleri barındırmaz. Zeminden ısıtmaya uygun malzemedir ve bulunduğu yere hijyen sağlar.

AHŞAP DÖŞEME: Döşeme esnasında iyi sonuç alabilmeniz için aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat etmeniz gereklidir.

 • Ahşap parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az iki hafta önce döşenecek mekana koyunuz.
 • Ahşap parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ediniz
 • Parke döşenecek zeminin kuruluğunu kontrol ettiriniz. Zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkenizi döşetmeyiniz.
 • Parke uygulanacak ortam ısısının 15 °C’ den az olmaması tercih edilir.
 • Parkenizi solvent veya poliüretan esaslı tutkal ile montajını yapın. Su esaslı tutkal kullanmayınız.
 • Döşeme işlemi bittikten sonra en az iki hafta beklemeden sistire ve cila işlemini yaptırmayınız.
 • Şap yeterince dinlendirilmiş ve kuru olmalıdır.-Şap üzerinde aşırı seviye farkı olmamalıdır.
 • Şap fazla pürüzlü olmamalıdır.

Yazar : Ahmet Kanburoğlu
 

Yorum yap

İlgili aramalar

 • ahşap döşeme çeşitleri
 • ahşap yer döşeme çeşitleri
 • akçam parke
 • budaklı parke